110 let od narození Václava Šefčíka

06.04.2021

20. dubna 2021 uplyne 110 let od narození Václava Šefčíka, cukráře, kronikáře, vlastivědného badatele a muzejníka.

Václav Šefčík (20. dubna 1911 Unhošť - 28. června 1985), organizátor vlastivědné práce na Unhošťsku, mezi lety 1945-1975 kronikář města Unhoště. U svého otce se vyučil cukrářem a později po něm převzal živnost. Po jejím zrušení v 50. letech několik let roznášel poštu a poté pracoval jako skladník. Samostudiem si osvojil široké znalosti nejen regionální historie a zasvětil tomuto koníčku všechen volný čas. Působil jako dobrovolný správce unhošťského muzea - za pomoci několika spolupracovníků, členů místního vlastivědného kroužku, podstatně rozmnožil jeho sbírkový fond a v letech 1952-1979 vydával časopis Zprávy Melicharova vlastivědného muzea. Roku 1953 byl mezi zakládajícími členy již zmíněného vlastivědného kroužku, jenž se výrazně podílel na popularizaci dějin města a okolí mezi veřejností. K této činnosti patří také vlastivědné čtvrthodinky vysílané rozhlasem po drátě, které Šefčík připravoval a předčítal spolu se svým přítelem Jaromírem Šmídem.